EngageInsightsJe více vždy lépe?

Pokud firma používá čtyři dodavatele, ve výsledku všem těmto recruiterům tímto komunikuje, že jim dává pouze 25% šanci na to, aby uspěli (a splnili tak očekávání svého manažera). Může potom firma očekávat 100% nasazení každého takového recruitera? Je fér očekávat, že dostanu 100 %, když já dávám jen 25 %?

Nedávno jsem seděl u jednoho z mých klientů (větší výrobní firma sídlící v Brně) a ředitel firmy mi děkoval za podporu, kterou jejich firmě dávám. Zároveň se “slavnostním“ tónem v hlase navrhnul, že bude rád, pokud jejich firmu budu v oblasti náboru zaměstnanců zastupovat exkluzivně.

Stočil jsem diskusi k tomu, proč vlastně používal čtyři agentury a co od tohoto kroku očekával. Nestává se často, aby klient v této oblasti měl takto jasno. Jeho odpověď zněla:

  • více dodavatelů mezi sebou vytváří konkurenční prostředí a budou se snažit ukázat svou kvalitu
  • mohu více tlačit na cenu za nábor
  • od více dodavatelů dostanu více kandidátů takže lépe pokryji trh

Zní to docela dobře, že? Co proti tomu namítat?

Za svou kariéru v recruitmentu jsem měl možnost pracovat s desítkami recruiterů a osobně se domnívám, že efekt je naprosto opačný.

Proč?

Většina agentur pracuje v režimu “success fee“ – tj. konzultant dostane zaplaceno až v okamžiku, kdy firmě dodá toho správného kandidáta. Je třeba si také uvědomit, že ve většině agentur jsou recruiteři pod tlakem na svůj výkon (tj. objem kandidátů, které firmám dodají a peníze, které mají svému zaměstnavateli přinést).

Pokud firma používá čtyři dodavatele, ve výsledku všem těmto recruiterům tímto komunikuje, že jim dává pouze 25% šanci na to, aby uspěli (a splnili tak očekávání svého manažera). Může potom firma očekávat 100% nasazení každého takového recruitera?

Je fér očekávat, že dostanu 100 %, když já dávám jen 25 %?

Má zkušenost je taková, že tímto se klientovi podaří zatlačit na jednu jedinou věc – rychlost. A jak všichni víme, ne vždy se rychlost potkává s kvalitou. Agentury mezi sebou začnou soupeřit o to, aby právě oni byli ti nejrychlejší a kvalita trpí. Není to pravý opak očekávání mého klienta?

Sdílejte článek na sociálních sítích:

Napsat komentář